17-07-2018 01:48
Nawigacja
· Strona główna
Genealogia
· Przodkowie
Genealogia Józefa Adama

· Drzewa Genealogiczne
· Ciekawostki
· Nazwy miejscowości

· Szarlota
· Ośrodek Szarlota
· Wyzwolenie Kościerzyny
Galeria
· Galeria zdjęć
Forum
· Forum
Kontakt
· Kontakt
Różne
· Linki
Zjazd Rodzinny
· I Zjazd Rodu Kąkolewskich
Publikacje rodzinne
· Rys historyczny
OBOZY
· Reichsautobahnlager Stendsitz
· Stalag IIA
POLECAMY
Gabinet Kosmetyczny
· Gabinet Urody Diamonds
Kontakt
Piotr Kąkol
tel. 058 685 04 14
kom. 606879177
GG11077294
skype: piotrkakolkoscierzyna
graf-com@wp.pl
Szarlota
Szarlota (kaszb. Szarłata lub Òsuszno, niem. Charlottenthal) – wieś kaszubska na Pojezierzu Kaszubskiem w Polsce położona w województwie pomorskim (powiat kościerski, w pobliżu Kościerzyny nad jeziorem Osuszyno. Działa tu kilka ośrodków wypoczynkowych.
Wieś jest siedzibą sołectwa Szarlota w którego skład wchodzą również miejscowości Stare Nadleśnictwo, Rybaki i Wierzysko. Na południe od miejscowości znajduje się rezerwat ptasi Czapliniec w Wierzysku. Pomnik ku pamięci leśników walczących w czasie II wojny światowej (wzniesiony w 1971 r.)

"Inwentarze starostw puckiego i kościerskiego z XVII wieku" Gerard Labuda
Toruń 1954 strona 199

Warszawa, 21 stycznia 1717
Stanisław Denhoff, starosta kościerski, sprzedaje Piotrowi Kalinie, jego małżonce i ich potomkom posiadłość pewną koło Szydlic na wieczne czasy wolna od wszelkich powinności na rzecz starostwa
Or. nieznany
Uw. Dokument wpisany do inwentarz bezpośrednio z obłaty, wypisanej z akt starościńskich kościerskich: Oblata priviilegiarum spectabilis Petri Kallina super bona in suburbio Bernensi dicto Szydlice adacticandum et. ingrossandum in actis capitanealius arcensibus Berensibus porrectorum die 20 septembris anno 1724.

Stanisław, hrabia Denhoff, Hetman Polny W. Ks Litewskiego, Miecznik Koronny, Nowomiejski, Kościerzyński, Latowidzki, Kałuski, Luciński etc. Starosta. Wszem i każdemu z osobna, komu to wiedzieć należeć będzie, oznajmuję, iż ja wiedząc o dobrych między granicą miasta Kościerzyny a położeniem folwarku szydlickiego do Starostwa Kościerzyńskiego należącym i objeździe pewnym przy jeziorze Osusznie za wierne usługi Gasprowi i Marii Drozdom, małżonkom, przez śp. JWJMP. Władysława Denhoffa Wojewodę Pomorskiego, Podskarbiego Ziem Pruskich a Starostę Kościerzyńskiego etc. etc. nadanych, a przez konsens NKJM Michała uprzywilejowanych, których to dóbr ograniczenie: Przy granicy miejskiej idąc z miasta do folwarku po prawej ręce poczyna się od drogi wzdłuż według granicy miejskiej ścianą do roli młynarskiej, u góry Wrzosowej nazwanej, dochodzi. Druga zaś ściana wedle ratajskiego ogroda i drugiej roli młynarskiej do tejże Wrzosowej góry z błotem, w tej cyrkumferencji leżącym, i budynkami nowopobudowanemi: domem, mielcuchem, browarem i stodołą, do tego morgiemroli i łąki kawałem, naprzeciwko domu za ogrodem szydlickim po lewej stronie drogi idąc z miasta do Szydlic między granicą miejska i rolą także młynarską. Nadto z objazdem z dawna określonym przy jezierze Osusznie i Okrężtym klepą i siatkami do swego stołu, także w rzeczkach od Okrężytego i Sudomia z wolnym żaczków i więciorgów stawianiem. Przy tym z wolnością piwa i wódki robieniem i wywożeniem, byle tylko bez szkody Starostwa Kościerzyńskiego. Te tedy dobra sławetnemu Piotrowi Tomaszowi Kallinie, staroście kościerzyńskiemu osobliwie zasłużonemu, za konsensem moim przedane, ze wszystkim prawem, wolnością, przywilejami, ograniczeniem, rolami, łąkami, zaroślami, pastwiskami, z wolnym, gdy się trafi żer w lesie sudomskim, pietnastu wieprzów pasieniem si, pomienionych dóbr daniem, darowaniem, przedaniem lub po części lub ogółem, nadto zafrymarczeniem i najlepszych pożytków szukaniem, jednak za konsensem zwierzchności zamkowej, przerzeczonemu sławnemu Piotrowi Tomaszowi Kallinie, małżonce i obojej płci sukcessorom jego, bez wszelkich zamkowych Rzeczypospolitej podatków i hybern według dawnych przywilejów daję i konferuję tak, jak przedtem dane i konferowane wiecznemi czasy były, obiecując i potomków jego z następcami naszemi od spokojnej possesyji nie oddalić, ale w całości zachować. Co przy pieczęci mojen rękoą własną stwierdzam.
Datum w Warszawie, dnia 21 miesiąca stycznia roku Pańskiego 1717.

Stanisław Denhoff, Hetman Polny W. Ks. L... M[iecznik] K[oronny]
S[tarosta] K[ościerzyński] mpp. (L.S.)

Według "Inwentarze starostw puckiego i kościerskiego z XVII wieku" jezioro Osuszyno posiadało 10 toni

Raduńskie 5
Młosino 9
Brzezno 5
Rzunno 4
Chebzo 4
Słupino 6
Słupino Małe 5
Bielawy 6
Wierowno 5
Zchudno(Schudno) 6
Biebrowno 2
Sumienko 4
Zołnowo 2
Mielnica 3
Osuszno 10
Sudomie 18
Language Switcher
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
How to register
In order to register you must get in touch
graf-com@wp.pl
Aby się zarejestrować
i mieć dostęp do danych umieszczonych na stronie proszę o emalia graf-com@wp.pl.
Osoby nie spokrewnione nie będą wpuszczane.
Wygenerowano w sekund: 0.03 1,153,934 Unikalnych wizyt