17-07-2018 01:37
Nawigacja
· Strona główna
Genealogia
· Przodkowie
Genealogia Józefa Adama

· Drzewa Genealogiczne
· Ciekawostki
· Nazwy miejscowości

· Szarlota
· Ośrodek Szarlota
· Wyzwolenie Kościerzyny
Galeria
· Galeria zdjęć
Forum
· Forum
Kontakt
· Kontakt
Różne
· Linki
Zjazd Rodzinny
· I Zjazd Rodu Kąkolewskich
Publikacje rodzinne
· Rys historyczny
OBOZY
· Reichsautobahnlager Stendsitz
· Stalag IIA
POLECAMY
Gabinet Kosmetyczny
· Gabinet Urody Diamonds
Kontakt
Piotr Kąkol
tel. 058 685 04 14
kom. 606879177
GG11077294
skype: piotrkakolkoscierzyna
graf-com@wp.pl
Stalag IIA Neubrandenburg
Stalag IIA Neubrandenburg znajdował się w pobliżu Neubrandenburg, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Niemiecki obóz jeniecki początkowo dla Polskich żołnierzy kampanii wrześniowej 1939, później stał się obozem międzynarodowym. 100 kilometrów na północ od Berlina; 53°35'N - 13°15'W


1938 roku Wermacht przejął teren od żydowskiego pochodzenia Olga von Maltzan na budowę poligonu opodal powstałych koszarów. Dwa tygodnie po wybuchu II wojny światowej, a dokładnie 12 września pierwsi polscy jeńcy wojenni przybywają do obozu początkowo zostali umieszczeni w wielkich 400-osobowych namiotach. Polscy jeńcy zostali zatrudnieni do budowy baraków obozowych części północnej. Część jeńców została wysłana do pracy na gospodarstwach rolnych, tej części żyło się lepiej gdyż otrzymywali dodatkowe posiłki.
Żołnierze byli wysyłani do pracy w gospodarstwach rolnych, do pracy w lesie, byli również wykorzystywani do pracy w Mechanische Werkstätten GmbH przy pracy produkcji zbrojeniowej, Pracowali również w małych przedsiębiorstwach w mieście.

W maju i czerwcu 1940 roku do obozu przybyli jeńcy z Holandii i Belgii, a później i Francji.
W 1941 przybyło sporo więźniów z Kampanii Bałkańskiej głównie brytyjskich i jugosłowiańskich(Serbowie).
Późnym latem 1941 przybyli radzieccy więźniowie, którzy zostali zakwaterowani w wydzielonym podobozem położonym na południe od głównego obozu.
We wrześniu 1943 obóz zasilili jeńcy włoscy.
Listopad 1944 do początku stycznia 1945 przybyli żołnierze amerykańscy wziętych do niewoli podczas operacji aliantów. Amerykanie najczęściej byli przekazywani do Arbeitskommando.

Oficerowie i chorąży byli początkowo zakwaterowani razem z pozostałymi żołnierzami. Później powstawał na zachód od głównego obozu oficerski Oflag II E, który od 1 lutego 1944 otrzymywał oznaczenie Oflag 67. W obozie byli przetrzymywani oficerowie polscy, holenderscy, francuscy, belgijscy, brytyjscy, jugosłowiańscy i radzieccy.

1941 obóz zostaje rozbudowany o część południową przeznaczoną dla żołnierzy radzieckich.
W obozie przebywali: Polacy, Belgowie, Holendrzy, Francuzi, Anglicy, Jugosłowianie (Serbowie), Włosi, Grecy, Rosjanie, Czesi i Amerykanie. Wśród Francuzów byli też członkowie oddziałów kolonialnych Arabii, Marokańczycy i Afrykańczycy ci więźniowie byli wykorzystywani do najgorszych prac, takich jak zbieranie śmieci.

Między lutym, a kwietniem 1945 obóz ewakuowano. W ciągu kilku dni zostali wyzwoleni przez wojska brytyjskie nacierające na wschód. 28 kwietnia 1945 oddziały pancerne armii radzieckiej wyzwoliły Neubrandenburg.

Spisu z więziniów wg. Dziennika z 1 grudnia 1944:
Francuzi 12581;
Brytyjczycy 200,
Polaków 738,
Serbów 1976;
Rosjan 8694,
Włochów 527,
USA 950;
Razem 25720 w tym 21 oficerów

Tylko około 3500 były w samym obozie, reszta była w oddalonych podobozach. Stalag IIA miał około 50 podobozów zwanych Arbeitskommando. Do największych należał Teterow kilka kilometrów na zachód od Neubrandenburg gdzie mieściło się 175 więźniów zakwaterowanych w wielopiętrowym budynku wybudowanym z cegły. Więźniowie pracowali przy liniach kolejowych. Inny Parchim.


Wspomnienia Władysława Żurowskiego więźnia obozu jenieckiego Stalag IIA

Wspomnienia amerykańskiego więźnia z ewakuacji obozu Stalag IIA Steve Loper,
Memories of the American prisoner from the evacuation of the camp Stalag IIA Steve Loper


Wspomnienia amerykańskiego jeńca wojennego Charles Raney,
Memories of the American prisoner of the camp Stalag IIA Charles Raney


Galeria zdjęć i dokumentów ze Stalag IIA
Gallery of photographs and documents around Stalag IIA


W sprawie więźniów obozu Stalag IIA można się kontaktować z Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach
Można również poszukać w indeksie Osób Represjonowanych Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie Można również poszukać w indeksie Osób Represjonowanych Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie

Specjalny Obóz NKWD Nr9
Po wojnie obóz Stalag IIA przejęły tajne służby NKWD-special camp Number 9 . NKWD przetrzymywali w nich 15000 mężczyzn, kobiet i dzieci. 5000 z nich zmarło w wyniku głównie głodu i chorób. Między lipcem, a wrześniem 1948 5181 osób zostało zwolnionych z obozu, a 2801 przeniesionych do innych obozów specjalnych NKWD, byłego obozu hitlerowskiego w Buchenwaldzie (NKWD Nr2) i Sachsenhausen (NKWD Nr7).

Stalag IIA na Facebook http://www.facebook.com/pages/Stalag-II-A/144111612270980 Niemiecki program o obozie NKWD nr9nowe dane wkrótce
Language Switcher
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
How to register
In order to register you must get in touch
graf-com@wp.pl
Aby się zarejestrować
i mieć dostęp do danych umieszczonych na stronie proszę o emalia graf-com@wp.pl.
Osoby nie spokrewnione nie będą wpuszczane.
Wygenerowano w sekund: 0.01 1,153,910 Unikalnych wizyt